Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

 
 
 
نوشته شده در تاریخ 1389/04/27 توسط

بعد از بعثت حکومت اسلامی برقرار شد،با برقراری حکومت اسلامی عدالت برقرار می شود و احکام اسلامی پیاده می گردد،تا زمینه برای رسیدن انسان به کمال نهایی باشد.


جهان در آستانة بعثت حضرت رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ در انحطاط و بحران شگفت انگیزی قرار داشت. جهالت، غارتگری، ظلم و ستم، تضییع حقوق ضعیفان و محرومان، فساد و بی بند و باری، تبعیض و ناعدالتی، نگرانی و دلهره، دوری از اخلاق و انسانیت، تمام جوامع بشری را در آن روزگار فرا گرفته بود.

در این میان منطقة جزیرة العرب و به ویژه شهر مکه از منظر فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، پایین­ترین و بدترین وضع را تحمل می­کرد. خضوع اعراب جاهل در مقابل چوبهای خشکی که به صورت بت درست شده بود و اهالی مکه در مقابل آن اجسام بی­جان قربانیها کرده و استمداد می­طلبیدند، هر انسان فهمیده و عاقلی را به تعجب و تأسف وا می­داشت. زنان نه تنها از حقوق اساسی خود محروم بودند، بلکه همانند کالای بی­جان خرید و فروش می­شدند و... .

خداوند متعال در آیات وحیانی خویش به برخی از ناهنجاریها و آداب غیر انسانی و جاهلانة آن روز اشاره کرده و می­فرماید: ﴿قُلْ تَعالَوْ اَتْلُ ما حَرّمَ رَبُّکُم عَلَیْکُمْ اَلاّ تُشْرِکوا بِهِ شَیْئاً وَبِالْوالِدَیْنِ إحْساناً وَلاتَقْتُلوا أوْلادَکُمْ مِنْ إمْلاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُکُمْ وَإیّاهُمْ وَلاتَقْرَبُوا الْفَواحِشَ ما ظَهَرَ مِنْها وَما بَطَنَ وَلاتَقْتُلوا النَّفْسَ الَّتی حَرَّمَ اللهُ إلاَ بِالْحَقِّ ذلِکُمْ وَصّیکُمْ بِهِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلونَ﴾[1]؛ «بگو: بیایید آنچه را پروردگارتان بر شما حرام کرده است ‌[برایتان] بخوانم: اینکه چیزی را شریک خدا قرا ندهید و به پدر و مادر نیکی کنید. فرزندانتان را از ترس فقر نکشید. ما شما و آنها را روزی می­دهیم. و به کارهای زشت نزدیک نشوید چه آشکار و چه پنهان. و انسانی را که خداوند محترم شمرده به قتل نرسانید مگر به حق [و از روی قانون الهی]. این چیزی است که خداوند شما را به آن سفارش کرده، شاید درک کنید.»

 ادامه مطلب

طبقه بندی: عمومی، 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: بعثت، حضرت محمد(ص)، اهداف بعثت،  
نوشته شده در تاریخ 1389/04/18 توسط
نوشته شده در تاریخ 1389/04/9 توسط

با توجه به بررسی های میدانی به عمل آمده در سطح روستای مورد مطالعه در زمینه های مختلف و اطلاعات حاصله از بررسی وضع موجود مسائل و مشكلات در مجموعه روستایی     ( روستای خرمکوه ) به شرح زیر می باشد .
*مسكونی
روستای خُرّمکوه در شرایط وضع موجود دارای 169 خانوار و 165 واحد مسكونی است . نسبت خانوار به واحد مسكونی 01/1 خانوار در هر واحد مسكونی می باشد . با توجه به این شاخص و نتیجه موازانه خانوار و واحد مسكونی كمبود واحدهای مسكونی در شرایط وضع موجود معادل 4 واحد می باشد . با توجه به افزایش جمعیت 618 نفر به 676 نفر و تعداد خانوار 169 به 182 خانوار تعداد 13 خانوار جدید به خانوارهای روستا افزوده خواهد شد كه بر این اساس میزان كمبود واحد مسكونی تا افق طرح معادل 17 واحد خواهد بود .
علاوه بر كمبود واحد های مسكونی از قبیل كمبود فعلی و نیازهای آتی مسائل و مشكلات عمده مسكونی به شرح زیر است :
-تخریبی بودن 30 واحد مسكونی كه اكثراً از عمر ساختمانی بالا و مصالح ساختمانی كم دوام وبی دوام چون خشت و گل ، سنگ بلوكی تشكیل شده اند .
-مرمت كلی و جزئی واحدهای مسكونی كه نیازمند به اعتبارات بالایی خواهد داشت .
-عدم برخورداری واحدهای مسكونی از سیستم فاضلاب مناسب

*خدمات عمومی
كمبود مسائل و مشكلات روستا در زمینه خدمات عمومی چون آموزشی ، بهداشتی ، درمانی ، اداری و ... به شرح زیر می باشد .
-روستا در شرایط وضع موجود فاقد خدماتی چون دبیرستان ، ورزشی ، پارك ، فرهنگی ، اداری و .... می باشد .نیاز به مرمت كلی و جزیی واحدهای خدماتی.
-كمبود وسایل آموزشی و كمك آموزشی در مدارس
-نا مناسب بودن كلاسهای درس از نظر نورگیری
-نا مناسب بودن سرویسهای بهداشتی مدارس
-مشكلات ایاب و ذهاب پرسنل آموزشی
-قرار گیری بافت تجاری روستا در حریم شبكه معابر
-دفع نا مناسب زباله و فقدان مكان مناسب جهت سوزاندن و دفن كردن آنها
-عدم برخورداری روستا از پارك ، زمین بازی و مراكز تفریحی
-فقدان امكانات فرهنگی در سطح روستا
-عدم وجود مركز حمل و نقل در سطح روستا
-قرار گیری مقدار قابل ملاجضه ای از واحدهای مسكونی و خدماتی در حریم راه و فشار قوی برق
*خدمات زیر بنایی
 عمده ترین مسائل و مشكلات روستا در زمینه خدمات زیر بنایی چون آب ، برق ، گاز و ...به شرح زیر است. 
-منبع تأمین آب آشامیدنی روستا در شرایط وضع موجود چشمه می باشد . این شیوه تأمین آب آشامیدنی با توجه به شرایط خاص استان و روستا مشكلاتی را در پی داشته است .
-ظرفیت منابع آشامیدنی جوابگوی نیازهای روستا به خصوص در فصول گرم و دوران خشكسالی نسیت .
-كمبود آب آشامیدنی در سطح روستا به خصوص در فصول گرم
-اگر چه روستا از برق برخوردار است ولی قرارگیری شیكه برق در مسیر شبكه ارتباطی مشكلاتی را جهت تعریض معابر به دنبال دارد .
-مشكلات مربوط به گازرسانی به علت پراكندگی بافت روستا
-فقدان تأسیسات جمع آوری فاضلاب و سیستم دفع آبهای سطحی
بررسی مشكلات موجود در روستای خرمکوه

طبقه بندی: مشکلات و محرومیت ها..، 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: مشکلات واحدهای مسکونی روستای خرمکوه، مشکلات خدمات عمومی، مشکلات خدمات زیر بنایی، تخریبی بودن 30 واحد مسكونی، عدم برخورداری واحدهای مسكونی از سیستم فاضلاب مناسبكمبود آب آشامیدنی، مشكلات مربوط به گازرسانی به علت پراكندگی بافت روستا،  
مطالب مرتبط: مشکلات و محرومیت های روستای خرمکوه،  
نوشته شده در تاریخ 1389/04/4 توسط

 اقتصاد روستای خرمکوه به عنوان جزیی از كلیت استان گیلان كه اقتصاد آن محوریت كشاورزی و دامی استوار است،متكی بر فعالیت كشاورزی به شكل غالب و فعالیت دامی به طور نسبی است . از جمله فعالیتهای كشاورزی روستا شامل كشت گندم ، جو ، حبوبات ، گردو و فندق است . علاوه بر فعالیتهای زراعی و باغی فوق الذكر فعالیت دامپروری و دامداری به شكل و شیوه سنتی از قبیل پرورش زنوبر عسل ، دامداری متحرك ( سنتی ) ، واحدهای دامداری صنعتی ، پرورش طیور خانگی و صنعتی در سطح روستا رواج دارند . در روستا علاوه بر فعالیتهای اقتصادی فوق الذكر كه متأثر از شرایط و توانمندی طبیعی آن است فعالیتهای اقتصادی دیگر چون ارایه انواع خدمات و پاره ای از فعالیتهخای كارگاهی رایج است .
نكته در خور توجه در خصوص گسترش فعالیتهای كشاورزی اینكه اراضی روستای خرمکوه به طور كامل اشباع شده است و صرفاً اراضی باغی غیر مثمر كه به شكل مجتمعهای درختی عمده ترین منابع توسعه فعالیتهای كشاورزی به شمار می آیند .
از آنجائیكه اراضی باغی مثمر از وسعت زیادی برخوردار نمی باشند و از طرفی اراضی زراعی نیز اشباع شده است .این مسأله الزاماً عملكرد اقتصادی روستا را جهت ایجاد اشتغال و توان نگهداشت جمعیت تحت تأثیر قرار می دهد .لذا توان بخشی به اقتصاد روستا نیازمند به كارگیری راههای جدید خواهد بود . قبل از پرداختن به جهت گیری اقتصادی آینده روستا به عوامل مؤثر در این فرآیند كه به شرح زیر هستند پرداخته می شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-ظرفیتهای اقتصادی و بالفعل روستا جهت پذیرش جمعیت جدید یا به عبارتی ایجاد تعامل بین ظرفیتهای اقتصادی و اشتغال و جمعیت .
-احیاء پاره ای از فعالیتهایی كه در گذشته در سطح روستا رایج بوده اند از جمله فعالیتهای مروبط به صنایع دستی و خانگی و توسعه و نوین سازی فعالیتهای سنتی
-توسعه و گسترش بازار از جمله تولیدات روستا در قالب طرحهای برون منطقه ای .
-پذیرش تغییرات در قالب تكنولوژی جدید .
-توان بخشی به جمعیت جوان روستا از طریق مهارت آموزی به منظور ایجاد زمینه های تحرك و جانشین سازی اقتصادی .
با مد در نظر قرار دادن عوامل فوق ، جهت گیری فعالیتهای اقتصادی روستا بر چند فرض استوار است .
الف)افزایش سطح زیر كشت
ب)افزایش بازده در هكتار محصولات كشاورزی
ج)احیاء فعالیتهای گذشته از جمله صنایع دستی
د)رونق دادن به فعایتهای كارگاهی و صنعتی مرتبط با تولیدات دامی ، كشاورزی
ه)افزایش توان خدماتی به خصوص خدمات تجاری و سایر خدمات
با نگاهی به فعالیتهای اقتصادی رایج در روستای خرمکوه و عوامل مؤثر در فعالیتهای اقتصادی روستا و از طرفی فروض مرتبط با این عوامل كه می توانند در فعالیتهای وضع موجود و آتی نقش داشته باشند . لذا عملكرد اقتصادی روستا در محورهای زیر پیشنهاد می گردد .
1-افزایش بازده در هكتار محصولات كشاورزی از طریق به كارگیری تكنولوژی جدید متناسب با روستا به همراه انتقال دانش و اطلاعات لازم به روستائیان.
2-گسترش و احیاء صنایع دستی
3-احداث واحدهای كارگاهی مرتبط با تولیدات كشاورزی و دامی
از آنجائی كه روستای خرمکوه توان لازم برای فقط یك نوع فعالیت اقتصادی خاصی را ندارد ، پیش بینی می شود عملكرد اقتصادی روستا در آینده بر محور كشاورزی ( كشاورزی – دامی ) ، صنایع تبدیلی كشاورزی ، گسترش صنایع دستی و خانگی با توجه به ظرفیت بالقوه و بالفعل تكوین خواهد پذیرفت .

طبقه بندی: جاذبه هاو توانمندی ها ، 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: کشاورزی، صنایع دستی، دامپروری، گندم، جو، حبوبات، گردو و فندق،  
مطالب مرتبط: توانمندی های روستای خرمکوه،  
نوشته شده در تاریخ 1389/04/2 توسط
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات