Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

 
 
 

میزان روند و عوامل مهاجرت
از سال های گذشته،مخصوصاً بعد از وقوع زلزله سال 1369 هجری شمسی میزان مهاجرت رو به افزایش بوده است. بیکاری،کاهش دامداری و کشاورزی ،کمبود آب،به دست آوردن رفاه و امکانات شهری از عوامل اصلی مهاجرت بوده است.
مهاجرت فصلی
حدود بیست در صد از روستاییان برای کار فصلی به خارج از روستا مهاجرت می نمایند.کارهایی نظیر فروش داس،لحاف دوزی،کارگری و ....
انواع مهاجرت
بیشتر مهاجرت به شهرها و به دست آوردن کار و درآمد بوده است،معمولا این مهاجرت بدون بازگشت بوده است.بیشتر دانش آموزان برای تحصیل مقطع دبیرستان به شهر رفته پس از اخذ دیپلم یا تحصیلات دانشگاهی دیگر به روستا بر نمی گردند.از روستاهای دیگر هم به صورت محدود به روستای خرمکوه مهاجرت نموده و در آن جا مانده اند،هم چنین از روستای خرمکوه به دیگر روستاها افرادی مهاجرت کرده و پس از ازدواج در آن جا مانده اند.البته پیوندهای خویشاوندی همه ی مهاجرت ها و ارتباط ط آن ها با روستا حفظ شده است.
تاثیر مهاجرت ها بر ساختار روستا
در سالیان اخیر ،به دنبال بروز مشکلات و مسایل اساسی در کشاورزی و مشاغل روستا مهاجرت اجباری یکی از انواع مهاجرت ها بوده است و بیم آن می رود که روستا از سکنه فعال خالی شود.تاثیر این مهاجرت بر جمعیت روستا نامطلوب بوده ،بنابر این نوع نگاه مسئولین بر این نوع روستاها تغییر می نماید و امکانات ،بودجه های عمرانی  کم تری به این روستا اختصاص می دهند.از طرف دیگر اشتیاق به  مهاجرت از روستا به شهر بیشتر می شود.بسته شدن مدارس باعث مهاجرت کسانی می شود که دارای دانش آموز هستند.
راه های کنترل مهاجرت
افراد زیادی تمایل دارند که در روستا دارای مسکنی باشند و در تعطیلات ،بازنشستگی و اوقات فراغت به روستا بیایند.اما وجود مشکلاتی مانند کم آبی و اجرا نشدن طرح هادی  و رها شدن روستا به حال خود این اشتیاق را در افراد از بین می برد.بنابر این یک راه مهاجرت معکوس افزایش امکانات روستا می باشد.
بیکاری از اساسی ترین علل مهاجرت می باشد.حل مسایل اصلی روستا،نظیر کم آبی و ایجاد کارگاه ها و کارخانه در منطقه عمارلو می تواند مانع مهاجرت یا حتی باعث مهاجرت معکوس شود

 

  میزان مهاجرت

 

 

بخش

آبادی نام و کد

نوع مهاجرت

نوع و روش مهاجرت

عمارلو

خُرّمکوه009548

 

فصلی

دایمی

از روستا به شهر

از شهر به روستا

از روستا به روستا

مهاجرت به خارج

50

250

502

50

5

-----

                  

 

 

 

                                                              

 

 

 

 

 

 

 

 


 ادامه مطلب

طبقه بندی: مشکلات و محرومیت ها..،  جغرافیای طبیعی،سیاسی ..، 
دیدگاه ها : نظرات
نوشته شده در تاریخ 1388/11/21 توسط
 
اهمیت اربعین از کجاست؟ صرف این‌که چهل روز از شهادت شهید می‌گذرد، چه خصوصیتی دارد؟ اربعین خصوصیتش به خاطر این است که در اربعین حسینی یاد شهادت حسین زنده شد و این مسئله بسیار مهمی است.
گزارش ایسنا به نقل از پایگاه مقام معظم رهبری حاکی است آیت‌ا... خامنه‌ای(مدظله العالی) در 29 شهریور سال 68 اهمیت اربعین حسینی و پیام‌های این روز را بیان کردند که می خوانید: شما فرض کنید اگر این شهادت عظیم در تاریخ اتفاق می‌افتاد یعنی حسین بن علی و بقیه شهیدان در کربلا شهید می‌شدند، اما بنی‌امیه موفق می‌شدند همانطور که خود حسین را و یاران عزیزش را از صفحه روزگار برافکندند و جسم پاکشان را در زیر خاک پنهان کردند، یاد آنها را هم از خاطره نسل بشر در آن روز و روزهای بعد محو کنند. ببینید در این صورت آیا این شهادت فایده‌ای برای عالم اسلام داشت؟ یا اگر هم برای آن روز یک اثری می‌گذاشت، آیا این خاطره در تاریخ هم، برای نسل های بعد هم، برای گرفتاری ها و سیاهی‌ها و تاریکی‌ها و یزیدی های دوران آینده تاریخ هم اثری روشنگر و افشا کننده داشت؟ اگر حسین شهید می‌شد، اما مردم آن روز و مردم نسل های بعد نمی‌فهمیدند که حسین شهید شده، آیا این خاطره چه اثری و چه نقشی می‌توانست در رشد و سازندگی و هدایت و برانگیزانندگی ملت ها و اجتماعات و تاریخ بگذارد؟


ادامه مطلب

طبقه بندی: عمومی، 
دیدگاه ها : نظرات
نوشته شده در تاریخ 1388/11/15 توسط

دهه فجر و اغاز سی و یکیمن بهار انقلاب اسلامی ایران مبارک باد.

گزیده هایی از فرمایشات رهبر کبیر انقلاب:* طریق اسلامی این است که مستضعفین را حمایت کنند.
* ما به پیروی از اسلام بزرگ، از جمیع مستضعفین حمایت می کنیم.
* گمان نمی کنم عبادتی بالاتر از خدمت به محرومین وجود داشته باشد.
* دوستان عزیزم! خود را برای خدمت به اسلام و ملت محروم مهیا کنید؛ کمر به  خدمت بندگان خدا که خدمت به خداست ببندید.
* به همه در کوشش برای رفاه طبقات محروم وصیت می کنم، که خیر دنیا و آخرت شما ها[در] رسیدگی به حال محرومان جامعه است.
* چه نیکوست که طبقات تمکن دار، به طور داوطلب برای زاغه و چَپَرنشینان مسکن و رفاه تهیه کنند؛ و مطمئن باشند که خیر دنیا و آخرت در آن است.و از انصاف به دور است که یکی بی خان و مان، و یکی دارای آپارتمانها باشد.
* ما آن روز عید داریم که مستمندان ما، مستضعفان ما به زندگی صحیح رفاهی و  به تربیت صحیح اسلامی _ انسانی برسند.
* آنچه مهم است این است که آن قشر مستضعف بیشتر مورد نظر باشد.
* خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسئولین کشور ما، پشت کردن به دفاع از محرومین و روآوردن به حمایت از سرمایه دارها گردد.
* اسلام برای مستضعفین آمده است و اول نظرش به آنهاست.
* این قرن _ به خواست خداوند قادر _ قرن غلبه مستضعفان بر مستکبران، و حق بر باطل است.
* به مستضعفان و مستمندان و زاغه نشینان که ولی نعمت ما هستند خدمت کنید.
* پیش خدای تبارک و تعالی کمتر خدمتی است که به اندازه خدمت به زاغه نشینان  فایده داشته باشد.منبع

""انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری پیر فرزانه امام خمینی رحمه اله علیه وارد سی و یکمین عمر خود شد،در این مدت انقلاب کارهای مهم و اساسی برای مردم انجام داده است.رهبر کبیر انقلاب در فرمایشاتشان همیشه از مردم می گفتند و همیشه از مردم محروم و مستضعف یاد می نمودند.مسئولین مسئول رسیدگی به محرومان در دورترین نقاط کشور هستند.چقدر بد است که مسئولی به مسئولیتش به عنوان نردبان ترقی خویش می نگرد و همه همّ و غمّش این است که از ابتدای پذیرش مسئولیت طوری با رئوس خود رابطه برقرار کند که از این مقام ترقی نماید،به جای ارتباط و خدمت به مردم محروم.این خدمت به مردم است که نردبان ترقّی است.

طبقه بندی: عمومی، 
دیدگاه ها : نظرات
نوشته شده در تاریخ 1388/11/15 توسط
نوشته شده در تاریخ 1388/11/10 توسط
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات