Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

 
 
 

با سلام و احترام

بر اساس آخرین خبر در یافتی از  روستای خرمکوه،از دیروز یکشنبه 23فروردین  برف روستای خرمکوه و سایر روستاهای اطراف را سفید پوش کرده و جاده ها بسته شده است.برق هم دیرو قطع شده بوده،که با تماس تلفنی با اداره برق جیرنده وصل شد.

این بارش ناگهانی برف ،دومین بارش برف بهاری! می باشد که اولی آن در تعطیلات عید اتفاق افتاد.

برف در روستای خرمکوه

طبقه بندی: عمومی،  اخبار خرمکوه، 
دیدگاه ها : نظرات
نوشته شده در تاریخ 1388/01/24 توسط

 خرمکوه

تی پلی دل ره مو بمیرم ای نازنین,نازنین وطن

ایی بی وفا زاکان جا چی کشن دری ؟ای می سرو جان و تن

 تو هنوز می شاهی و من تی هو بی وفا رعیت

تو می اربابی و من در ازا , کور پیچا مانستن بی معرفت

تو تی دستان پینه دوستی و تی دل هزار ساله زخمی

من بد زهکیم که می مهر دم پیری اسیر تنهایی

اونروزان که تی دل هرروز روز از مرگ تی زاکان شکسته دره
 
من می غیرت`بفروته ا م که می زاکان وشنایی جا نمیرن

تو ندانوم چه وستی هن قد چی امرا تحمل گوده دری!؟

وقتی دانی, نوتاوی, اونهمه گنج همرا, امرا آدم چاکونی

صدای تی قلب هنوزم, اذان مونستن مره دیوانه کنه

اما افسوس که ان نمازان, هیچکیه مسلمان نکونه

خدا قهر امره گیره دانی که خشک گوده دره

ولی تواو مهری که خو بدترین زهک تروخشک گوده دره
 
امی روزی اگر حلاله از تی برکت ای نازنین,نازنین وطن

هر چی امه جاتو بخوای بازکمه ای می سرو جانو تن

او روز جا ترسوم که باید تی پهلو  بزنم

دونوم کو روح مرا باید تی چشمانه درون زل بزن

مو می تومون قوزه بزام جواور,اماده ی  جان فدا گودنم

تا ترا نسازم نمیرم,مگر ایی راه درون من از پا بکیوم

طبقه بندی: عمومی، 
دیدگاه ها : نظرات
نوشته شده در تاریخ 1388/01/19 توسط

به طور کلی آبادیهای کشور ما از چند دیدگاه قابل بررسی است که از آن جمله به موارد زیر اشاره می شود .

- روستاها از نظر تعداد جمعیت ، تفاوت های فاحشی با هم دارند ، به نحوی که در بعضی از آنها بین 2000 تا 5000 نفر و در تعداد زیادی از آنها تا حدی کمتر از 500 نفر و به طور عمده کمتر از 250 نفر ساکن وجود دارد .

- شمار زیادی از روستاهای کشور ما از نظر موقعیت مکانی , شرایط استقرار و پراکندگی با یکدیگر متفاوت است . بسیاری از آنها در جوار هم و بعضی در فاصله ای دور از هم قرار گرفته است . بسیاری از آنها در مسیر راههای ارتباطی و خیل دیگری اصولا راه ارتباطی ندارد . بعضی از آنها در نواحی دشتی و برخی دیگر در نواحی کویری یا کوهستانی قرار دارد .

- از نظر شرایط آب و هوایی و خصوصیات طبیعی نیز روستاها با یکدیگر متفاوت اند . گروههای عمده ای در جوار منابع آب و برخی با کمبود آن روبرو می باشد .

- روستاها و بویژه آنهایی که دارای جمعیت کمتر از 500 نفر می باشند ، از نظر امکانات دارای کمبودهایی می باشند .

- بیشتر روستائیان به صورت سنتی و به دور از پیشرفتهای فنی کشاورزی و دامداری به کار خود ادامه می دهند . از این رو منابع مالی و معیشتی و سطوح درآمدی کافی در اختیار ندارند . این خود از جمله مهمترین عوامل مهاجر برانگیز روستایی می باشد .ادامه مطلب

طبقه بندی: کلیات روستاشناسی، 
دیدگاه ها : نظرات
نوشته شده در تاریخ 1388/01/16 توسط

جامعه شناسی روستایی شاخه‌ای از جامعه شناسی است که از قواعد ، اصول و   روشهای جامعه شناسی پیروی می‌کند. از ویژگی‌هایش این است که موضوعش محدود می‌شود به پدیده‌های اجتماعی و نوع فرهنگی که به دنیای روستایی تعلق دارد.

نگاه اجمالی 
 بطور کلی جامعه شناسی روستایی به بررسی انواع نظام‌های اجتماعی مانند : خانواده ، جمعیت‌ها ، گروه بندی‌ها ، ارزش‌های اجتماعی ، هنجارهای اجتماعی ، گرایش‌ها ، کارکردها ، تحولات و بالاخره کلیه امور و مسائل جامعه روستایی می‌پردازد که شناخت آن می‌تواند از یک سو برای توسعه ، رفاه اجتماعی و بهبودزندگی روستانشینان سودمند باشد و از سوی دیگر زمینه گسترش جامعه شناس روستایی را به عنوان یک رشته علمی فراهم آورد.ادامه مطلب

طبقه بندی: کلیات روستاشناسی، 
دیدگاه ها : نظرات
نوشته شده در تاریخ 1388/01/15 توسط

   نگاه اجمالی 

خانواده در روستایی ایران از نوع دو تباری است. فرزندان هم از طرف پدر و خویشاوندان پدری و هم از طرف مادر و خویشاوندان مادری نسب دارند. با وجود این  مطالعاتی که در زمینه روابط میان خویشاوندان در خانواده‌های روستایی به عمل آمده است، نشان می‌دهد که گرایش‌های افراد خانواده بیشتر در جهت تبار پدری  است. به استثنای برخی موارد فرزندان نسبت به خویشاوندان پدری احساس نزدیکی بیشتری می‌کنند. وجود تعداد بیشتری از خویشاوندان پدری در خانواده‌های (زن و  شوهری با اضافات) که خود بازمانده خانواده پدری قدیم است، از نشانه‌های بارز  این گرایش هاست. به علاوه به علت وجود خویشاوندان پدری در خانواده و تماس بیشتر ، فرزندان تحت  تاثیر الگوهای تربیتی و فرهنگی آنها قرار می‌گیرند و نسبت به آنان احساس نزدیکی بیشتری می‌کنند. روابط متقابل میان زن و مرد در خانواده روستایی ایران بطور عمده بر اساس سلطه و فرمانروایی مرد ، اطاعت و فرمانبرداری زن استوار است. مرد دارای قدرت اقتصادی است و نان آور خانواده به شمار می‌رود،  وظیفه دارد معاش اعضای خانواده را تامین کند و در برابر آن احساس مسئولیت می‌کند، بار خانواده بردوش اوست، فرهنگ جامعه روستایی تحت تاثیر اقتصاد خانگی قرار دارد و این ساختار اقتصادی برتری و تسلط مرد را بر زن تائید می‌کنند. 

 انواع مختلف روابط خویشاوندی 

روابط متقابل فرد-پدربزرگ و مادربزرگ 

 ازنظر پدربزرگ نوه پسری فرزند خود اوست و نوه دختری فرزند دیگران است. با وجود این ، رابطه‌اش با نوه دختری محبت آمیز است، در حالی که با نوه پسری رابطه‌ای به نسبت آمرانه دارد. در واقع همان رفتاری که با پسر و دختر خود دارد، با اندکی تفاوت و تعدیل نسبت به فرزندان آنها نیز اعمال می‌کند. نوه‌هاهم نسبت به پدر بزرگ رفتاری احترام آمیز دارند که برای نوه پسری گاه با ترس  آمیخته است. مادر بزرگ نسبت به نوه‌های پسری‌اش علاقه و توجه بیشتری دارد و  نفوذش در آنها بیشتر است و در موقع سالخوردگی و فرسودگی نسبت به همه نوه‌ها چه دختری و چه پسری محبت می‌ورزد.ادامه مطلب

طبقه بندی: کلیات روستاشناسی، 
دیدگاه ها : نظرات
نوشته شده در تاریخ 1388/01/14 توسط

  خانواده روستایی ، بطور عمده گروهی است مرکب از زن و مرد و تعدادی  فرزند که در ده سکونت دارند و از طریق اشتغال در یک یا چند رشته از  فعالیت‌های زراعی ، باغ داری ، دامداری ، صنایع دستی و یا فعالیت‌های دیگری نظیر : کارگری (اعم از زراعی و غیرزراعی) ، چوپانی ، چوب داری ، پیله وری ، پیشه وری و کارهای مشابه دیگر زندگی شان را تامین می‌کنند.

 نگرش کلی 

خانواده در جامعه روستایی ایران نه فقط محل انس و الفت زناشویی ، کانون پرورش کودک و مرکز انتقال بسیاری از میراث‌های فرهنگی ، ارزشها ، هنجارهای اجتماعی و عادات و رسوم و سنت‌های روستایی است، بلکه در عین حال یک نهاد اقتصادی به  شمار می‌رود که بخش عمده‌ای از نیازمندیهای اساسی زندگی خانواده را از طریق تولید تامین می‌کند. در واقع گروه کار و گروه خانوادگی در هم ادغام می‌شوند و اجتماع متشکل و به هم پیوسته‌ای را بوجود می‌آورند که اعضای آن به منظور تامین معاش خانواده فعالیت اقتصادی مشترکی دارند و همگی در ادامه حیات خانواده سهیم‌اند. خانواده روستایی هسته اصلی جامعه روستایی را تشکیل می‌دهد. به نظر می‌رسد که طبیعت خانواده‌های روستایی ، مهمترین عامل تشکیل دهنده خصیصه بارز گروههای روستایی به عنوان پدیده اجتماعی است و این امر تصویر کلی گروه‌های روستایی سراسر دنیا  را به دست می‌آورد. 

 انواع خانواده روستایی در ایران 
خانواده زارع 
خانواده زارع از زمین زراعی بهره برداری می‌کند و پایه اصلی فعالیت اقتصادی  آن متکی به زمین زراعی است و همین عامل سبب تشدید همبستگی میان اعضای خانواده می‌شود، میان خانوده‌های زارع از لحاظ میزان حق آبه ، کمیت و کیفیت زمین و  شیوه تولید کشاورزی کم و بیش تفاوتهایی وجود دارد، و این امر در ساختار خانواده ، وظایف ، رفتارها و روابط متقابل میان افراد و جنبه‌های دیگر زندگی خانوادگی اثر می‌گذارد.لطفا"ادامه مطلب"را مطالعه نمایید

طبقه بندی: کلیات روستاشناسی، 
دیدگاه ها : نظرات
نوشته شده در تاریخ 1388/01/13 توسط

  نگاه اجمالی

 در آغاز زمانی که اقتصاد برپایه گردآوری خوراک و صید و شکار قرار داشت،  انسانها برروی زمین در حال حرکت و کوچ بودند. اقوام شکارگر و گرد آورندگان   آذوقه اغلب جایگاه ثابتی نداشتند و همواره در پی صید و شکار و گردآوری آذوقه که معمولا از ریشه گیاهان خوردنی و میوه‌های جنگلی تشکیل می‌شد،از سرزمینی  به سرزمین دیگر کوچ می‌کردند. اوضاع و احوال طبیعی در اغلب مناطق چنان بود که  تشکیل هر گونه اقامتگاه بزرگ و دائمی را غیرممکن می‌ساخت.  آشنا شدن انسان به امور کشاورزی و بارآوردن آذوقه و یافتن سرزمین‌های مستعد ،   اندک اندک او را از صورت صحرانشینی و بیابان گردی به یکجانشینی وتشکیل سکونتگاه‌های دائمی و دهکده‌های پایدار هدایت کرد. لذا زندگی انسان بر روی زمین به دو گونه صحرانشینی و یکجانشینی پدیدار شده است لیکن میان این دو شکل  زندگی حالت یا مرحله دیگری نیز وجود دارد که آن را نیمه کوچندگی یا نیمه  یکجانشینی می‌توان نامید. نیمه کوچندگی نوعی سکونت دو گانه ییلاق - قشلاقی است و انسان‌ها با این شیوه زندگی نیمی از سال را در دشتها و نیمی دیگر را در کوهستانها می‌گذرانند و شاید بتوان این نوع زندگی را دو جانشینی یا سکونت دوگانه نیز اطلاق کرد. 

 تاریخچه روستانشینی 

به اعتقاد رالف لینتون (Ralph Linton) مولف کتاب معروف شیر تمدن در عصر  نوسنگی یا حدود 5000 سال پیش از میلاد در بسیاری از سرزمین‌ها از جمله منطقه  آسیای جنوب غربی زندگی ده نشینی برقرار بوده و عموم قبایل مختلف با یک نوع  الگوی کلی و متشابه به زندگی خود ادامه می‌دادند. بنابر تحقیقات باستان شناسان قدیمی‌ترین دهکده‌های جهان که تاکنون بوسیله حفاران پیدا شده ، در  خاورمیانه واقع است. دو روستا در جارمو (Jarmo) و تپه سربین (Sarabin) واقع در ایران و عراق امروزی نشان می‌دهد که یکجانشینی با تشکیل اجتماعات روستایی دست کم در 10000 سال پیش آغاز شده است.ادامه مطلب

طبقه بندی: کلیات روستاشناسی، 
دیدگاه ها : نظرات
نوشته شده در تاریخ 1388/01/12 توسط
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic