Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

 
 
 

قومیت ها و طوایف موجود در روستا
در روستای خرمکوه 10 طایفه وجود دارد که به آن بٌنه گاه گفته می شود ، یکی از ملاک های  این تقسیم بندی اشتراک اجدادی می باشد و بر اساس این تقسیم بندی به ترتیب ،نوبتی و طبق زمان بندی مشخص روزانه ،هر روز یک   بٌنه گاه از آب کشاورزی استفاده می نمایند.در فصل بهار ،در اولین روز استفاده از آب کشاورزی طبق عادت سالیان دور اولین طایفه(بٌنه گاه)که از آب استفاده می نمایند طایفه ی نظری می باشد.بر همین اساس ،اسامی طایفه را در زیر آورده ایم:
1- نظری

2- کبلعلی(کربلایی علی)

3-آقا حسین

4-کویمس

5-عسگر

6-زینل

7-آقا علی

8-مشهدی مراد

9-کبل سلطان

10-نیم  بن
  نام های خانوادگی در روستای خرمکوه :

1-آبیار
2-آقایی
3-ابراهیمی
4-احمدپور
5-اسماعیلی
6-اکبری
7-اکبرزاده
8-باقری
9-پاکیزه
-10پورسید
11-حبیبی
12-حسن پور
13-حسن نژاد
14-حقگو
15-حسینی
16-روستا
17-زمانی
18-زمانزاده
19-زاهدی
20-زارع
21-دهقان
22-ستوده
23-سبزه
24-شعبانی
25-ضمیری
26-طاعتی
27-طاهری
28-طالش
29-عابد
30-علی پور
31-عزتی
32-غلامی
33-فاخری
33-فیروزی
34-فلاح
35-قاسمی
36 قربانی
37-محمود زاده
37-مهدوی
38-محمدی پور
39-مومنی
40-مهرورز
41-مهری
43-نظری
44-نوری
45-نویدی
46-نیکجو
47-نصیری
48-یوسفی
49-یوسفی تبار
50-همتی
51-تائب

اهمیت قومیت ها و طوایف
جمعیت طوایف در گذشته  به دلیل کار کشاورزی و علاقه های قومی و قبیله ای ...تاثیر زیادی داشته اما امروزه  جمعیت  به دلیل پراکندگی اهالی در نقاط مختلف کشور تاثیر خود را از دست داده است. از گذشته بیشترین جمعیت مربوط به دو طایفه کبلعلی و آقا علی بوده است.
تاثیر طوایف بر مناقشات و همبستگی
 از گذشته هر طایفه نسبت  به اقوام خود همبستگی بیشتری داشته و در مر اسم، خوشی ها و مشکلات هم یاور هم بوده اند.
چالش های عمده و مهم قومیت ها و طوایف
پیوند خویشاوندی متقابل  طوایف مختلف با هم باعث همبستگی اهالی شده و امروزه مشکلی در میان طوایف وجود ندارد ،هر چند  ممکن است در گذشته در این زمینه مسایلی وجود داشته است ولی امروز بیشتر این مسایل به طنز و شوخی گرفته می شود.
مزایا و معایب قومیت ها و طوایف
با توجه به آیه 13 سوره الحجرات در قرآن کریم:حکمت آفرینش شعبه ها و فرق مختلف انسانی شناخت انسان ها هستن تا بدین وسیله از هم بازشناسی  شوند.بنابر این طوایف مختلف مزایایی دارند و این طایفه گرایی که دارای معایبی می باشد.در گذشته اگر کسی به یکی از بزرگان طوایف اهانتی  می کرد،تمام طایفه بر علیه آن فرد بسیج شده و مشکلاتی بروز می نمود.از مزایای این طوایف هم این بود که حرف بزرگ طایفه را همه افراد آن طایفه می پذیرفتند.

طبقه بندی: جغرافیای طبیعی،سیاسی ..، 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: قومیت ها و طوایف(نام قبایل و نام های خانوادگی در روستای خرمکوه)، نام های خانوادگی در روستای خرمکوه،  
نوشته شده در تاریخ 1387/10/29 توسط

برگرفته از جلد1کتاب گیلان

 و باز می گویند دردعوایی که بین چوپانان «کلاچ خانی» و «کلیشم» برای زمینهای علف چر شده بود و عده کلیشمی ها زیاد بود و به چوپانان «کلاچ خانی» چوب مفصلی زده 
 و گله ای از گوسفندانشان را به سوی کلیشم می بردند خبر در داخل «کلاچ خانی» پیچیده زنهای چوپانان با نهیب هیبت به دنبال آنها راه افتادند و  با سنگ و چوب دستی بالغ بر پنجاه تا شصت نفر از کلیشمی ها را لت و پار کرده و چهار قتل هم به راه انداخته بودزنهای پیر می گویند هیبت به تنهایی با چوبدستی حدود ده تا پانزده نفر را همان بار اول خوابانده بود. گله را پس گرفتند و به کلاج خانی  آوردند. این زمان هم مصادف بود با خروج حیدر خان. زیبایی و رشادت هیبت  و داستان شکست کلیشمی ها از چوپانان کلاج خانی که به نام و همت هیبت در همه جا پیچیده بود به گوش حیدر خان هم رسیده بود. از این رو حیدر خان  او را از شوهرش طلاق گرفت و به عقد صفر خان در آورد.

اما اصل داستانادامه مطلب

طبقه بندی: عمومی، 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: هیبت شیرزن کلاچ خانی، هیبت، شیرزن، کلاچ خانی،  
نوشته شده در تاریخ 1387/10/25 توسط

 

 

در سال های گذشته مردم روستای خرمکوه، در کنار همسایگان خود ،از روستاهای دیگر(کلیشم ، چراکوه،یکنم ، ویه) در کمال خوشی و آرامش گذرانده اند و با این روستاها از گذشته داد و ستد داشته و رفت امد و دوستی خویشاوندی نموده اند.اما در سال هایی که به علت حوادث طبیعی مثل خشکسالی و زلزله و به دنبال آن کمبود علف زار برای دام ها و یا کمبود آب آشامیدنی بین این محل و همسایگان ، اختلافاتی بروز کرده ، در بعضی از ایام روزگار کدورت های به وجود آمده است ولی  مسایل پیش آمده معمولا حل شده و با خوشی  به پایان رسیده است.

البته ناگفته نماند که برخی از مشکلات این روستا و روستاهای مجاور(مثل کمبود آب ) از گذشته بوده و تا  امروز هم  وجود دارد. و به تنهایی از دست مردم کاری ساخته نیست و همت مسئولین را می طلبد. در این زمینه آقای مرعشی نماینده شهرستان رودبار در  مجلس شورای اسلامی صحبت هایی داشتند(در این جا) و همچنین آقای حکیمی نماینده دور هفتم در حد پیشنهاد(احداث سد) مطالبی داشته اند که ظاهرا هر دو در حد حرف و پیشنهاد مانده است.

طبقه بندی: مشکلات و محرومیت ها..، 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: کم آبی، عمده ترین مشکل روستاهای منطقه عمارلو، مهم ترین مشکل روستای خرمکوه،  
نوشته شده در تاریخ 1387/10/24 توسط

نام رسمی روستا
نام قدیمی روستا" خره پو" می باشد،این نام در میان اهالی ،روستاهای هم جوار و مناطق دیگر از مدت ها رواج داشته است.اما از دهه ی 50 به بعد نام روستا به   "خُرّمکوه" تغییر کرده و در محاورات عمومی، مکاتبات رسمی و اداری مانند پرونده های تحصیلی ،نامه های اداری از بخشداری،فرمانداری،استانداری و حتی وزارت کشور با نام "خُرّمکوه" مکاتبه می شود.تنها دراداره ثبت احوال نام روستا به نام     "خره پو"نوشته می شود و بر این اساس پسوند برخی  اهالی به خره پویی می باشد.البته درخواست برای تغییر نام روستا و اعمال آن در اداره ثبت احوال به استانداری ارسال شده و در حال پیگیری می باشد.
نام عرفی روستا
همان طور که در یاد داشت های قبلی اشاره شدنامی که اکنون برای روستا به کار برده می شود و در بین مردم پذیرفته شده و از 40 سال اخیر رواج پیدا کرده است نام    "خُرّمکوه" می باشد.

وجه تسمیه خره پو:گاهی دیده می شود که بعضی افراد ناآگاهانه از گفتن نام خره پو خودداری می کنند،اما جالب است بدانید نام خره پو ریشه در ادبیات دیرین این مرز و بوم دارد.

خره در  فارسی پهلوی به معنای پر،زیاد ، فراوان و زیاد بودن می باشد.پو  یا پود که اولی مخفف است ، به معنی نخ یا پشم بافته شده می باشد و ترکیب این دوکلمه یعنی پیشوندخره+پو اسم برای مکان و به معنی جایی است که پو(نخ و پشم ریسیده شده) زیادیافت می شود. وقتی به علت این نامگذاری دقت می کنیم متوجه می شویم که در این منطقه دامداری زیاد بوده  تا جایی که هنوز در منزل روستاییا ابزار پشم ریسی مثل دوک و شانه مخصوص ریسنگی یافت می شود.

وجه تسمیه"خُرّمکوه"
درسمت غربی روستا  کوهی به نام هزارخال قرار دارد ،در دامنه این کوه به علت وجود بقعه متبرک امامزاده طاهر(س)  واعتقادات مردم ،وقطع ننمودن درختان و بوته های اطراف امامزاده این کوه به جنگلی با درختان عظیم الجثه می ماند .شاید علّت نامگذاری روستا به "خُرّمکوه" همین سرسبزی و خُرّمی این کوه بوده است.

محدوده ی روستای خرمکوه:محدوده ی روستای خرمکوه همان مکان های مسکونی روستا می باشد ولی زمینها و مزاتع خرمکوه منتهی می شود: در جنوب به کرنه،در شرق به جاده روستای ویه و زمی تهای دیم مندشتان،در شمال به خلشکوه،بیلیش،پوسرا و چراکوه،در غرب به کوه های میل سنگ و هزارخال می باشد.

برای دیدن تصویر بزرگ روی تصویر کلیک کنید

محدوده ی روستای خرمکوه:

محدوده زمین های کشاورزی و مراتع روستای خُرّمکوه:

جیر کرنه-کرنه-زمین های کاکول پس،زمین های محدوده ی راه ویه-تتل-مندشتان
-الا وردیگار- مرز ویه کولامان--حیدر چاکان- خولشکوه خرمکوه هم مرز با خولشکوه -
 چراکوه-پوسرا-لابلا- اسمعیل بور روخونه-دودره-دره اوطرف-اسیو روخونه

طبقه بندی: جغرافیای طبیعی،سیاسی ..، 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: وجه تسمیه و محدوده ی روستای خرمکوه، وجه تسمیه، نام روستای خرمکوه، محدوده زمین های کشاورزی و مراتع روستای خُرّمکوه:،  
نوشته شده در تاریخ 1387/10/22 توسط

خرمکوه در لغت نامه دهخدا 

خرم کوه . [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است جزء بلوک فاراب دهستان عمارلوی بخش رودخانه ٔ شهرستان رشت . این ناحیه در جنوب خاوری رودبار و 49هزارگزی شمال خاوری پل لوشان واقع می باشد و کوهستانی با آب و هوای معتدل است . آب از رودخانه ٔ سرخ رود. محصولات آن غلات و لبنیات و شغل اهالی زراعت و گله داری و کرباس بافی و راه آن مالرو است . اکثر سکنه برای معاش پائیز و زمستان به گیلان میروند. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 2).

طبقه بندی: پیشینه و تاریخ روستای خُرّمکوه، 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: خرمکوه در لغت نامه دهخدا، لغت نامه دهخدا، نام خرمکوه، روستای خرمکوه، خرمکوه،  
نوشته شده در تاریخ 1387/10/22 توسط

روستای خرمکوه از توابع دهستان کلیشم در نیمه شرقی شهرستان رودبار در بخش عمارلو، ۲۰ کیلومتری جهت شمال شرقی جیرنده، در طول جغرافیایی ۳۶درجه ،43 دقیقه،و 51.57ثانیه شمالی وعرض جغرافیایی ۴۹درجه،54 دقیقه،08.85ثانیه شرقی در ارتفاع ۱۶۰۱ متری از سطح دریای آزاد در جنوب استان گیلان ،قسمت البرز غربی واقع شده‌است.درسایت تقسیمات کشوری نام این روستا را اینجا ببینید.

خرم کوه در لغت نامه دهخد-(فرهنگ جغرافیائی ایران ج 2).

خرم کوه . [ خ ُرْ رَ ] (اِخ ) دهی است جزء بلوک فاراب دهستان عمارلوی بخش رودخانه ٔ شهرستان رشت . این ناحیه در جنوب خاوری رودبار و 49هزارگزی شمال خاوری پل لوشان واقع می باشد و کوهستانی با آب و هوای معتدل است . آب از رودخانه ٔ سرخ رود. محصولات آن غلات و لبنیات و شغل اهالی زراعت و گله داری و کرباس بافی و راه آن مالرو است . اکثر سکنه برای معاش پائیز و زمستان به گیلان میروند.

در تقسیمات کشوری ،روستای خرمکوه در استان گیلان ،شهرستان رودبار، بخش فاراب عمارلو و دهستان کلیشم می باشد.خرمکوه در 60 کیلومتری لوشان قرار دارد.مردم برای انجام کار های اداری به جیرنده مرکز بخش یا به رودبار مرکز شهرستان مراجعه می کنند.شغل مردم این روستا کشاورزی ودامداری می باشد که به صورت محدود است.شغل های ذیگر مثل لحاف دوزی ،نمدمالی ،آهنگری و کار در معدن زغال سنگ البرز غربی هم در میان مشاغل روستا پیدا می شود.

-معرفی روستا به لحاظ موقعیت جغرافیایی
روستای خُرّمکوه در محدوده سیاسی در بخش عمارلو شهرستان رودبار واقع شده است.روستای خُرّمکوه از چهار سو به وسیله ارتفاعات احاطه گردیده است و  راههای ارتباطی روستا با روستای ویه،كلیشم و از جنوب با جیرنده می باشد .
خُرّمکوه در بخش ارتفاعی شهرستان رودبار در بستری كاملاً ناهموار با عوارض طبیعی واقع گردیده است . فاصله روستا به شهرهای شهرستان به بیش از 40 كیلومتر می رسد .
از لحاظ بستر قرار گیری یا موقعیت استقرار روستای خُرّمکوه در مجموعه سیاسی عمارلو در بستر نامناسب و به لحاظ ارتباطی با محدودیت كامل و نسبی مواجه است . 
- مطالعات زمین محیطی
مجموعه روستای خُرّمکوه در بخش ارتفاعی شهرستان رودبار واقع گردیده است.از جمله مشخصات واحد اراضی این محدوده از نوع كوهها با خاكهای نیمه عمیق و كم عمق می باشد . برون زدگی سنگها در آن قابل مشاهده است . با توجه به نوع خاكهای منطقه و وجود گسلهای عمده در سطح شهرستان كه روستا متأثر از آن می باشد و در زلزله سال 1369 و یرانه های زیادی را در پی داشته است . این روستا در نواحی سانحه خیز استان قرار دارد. به لحاظ منابع آبهای زیر زمینی روستا بسیار فقیر است و از سوی دیگر امكان بهره برداری از آبهای سطحی نیز وجود ندارد .
-تعیین محدوده اراضی كشاورزی و منابع طبیعی روستا
با توجه به نقشه كاربری اراضی شهرستان رودبار، روستای خُرّمکوه در بستر جلگه ای واقع گردیده است و اراضی روستا شامل اراضی گندم كاری ، جو ، باغات مثمر و غیر مثمر از جمله باغات فندق می باشد .

-بررسی منابع آب آشامیدنی و كشاورزی روستا
*آب كشاورزی
به لحاظ منابع آبی از جمله منابع آبی كشاورزی روستا بسیار ضعیف می باشد . به همین علت كشت غالب در روستا از نوع كشت دیم است و عمده ترین منابع آبی را چشمه های آهكی به خود اختصاص می دهد .
*آب آشامیدنی
روستای خُرّمکوه در شرایط وضع فاقد آب لوله كشی بهداشتی و هر گونه منبع تأمین آب
 می باشد.آب آشامیدنی مورد نیاز مردم روستا از طریق چشمه تأمین می گردد كه در شرایط وضع موجود جوابگوی نیازهای روستا نمی باشد .
 

طبقه بندی: جغرافیای طبیعی،سیاسی ..، 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: جغرافیای سیاسی، طبیعی و انسانی روستای خرمکوه، روستای خرمکوه، از توابع، دهستان کلیشم در، نیمه شرقی، شهرستان رودبار در، بخش عمارلو،  
نوشته شده در تاریخ 1387/10/22 توسط

شرح مختصری از تاریخ روستا
روستا درکنار رودخانه بزرگ"اسیو رودخان"(آسیاب رودخان)،شمشارود،توییل روخان(رودخانه گل آلود)  که در پای کوه های هزارخال و میل سنگ واقع شده است.از این نظر محل خوبی برای سکنی گزیدن انسان ها در طول سال های گذشته بوده است.شاید وجود رودخانه و منابع آبی بالا دست روستا دلیل اصلی استقرار ساکنان اولیه این محل بوده است.هم چنین وجود کوه ها پناهگاه خوبی برای آن ها بوده است.در کنار این ،امکانات اولیه بوده که دامداری،کشاورزی وصنایع بومی شکل گرفته است.
در سال های دور مکتب خانه جایگاه تعلیم و تربیت اطفال در روستای خرمکوه بوده است،ملا اشرف،ملا مقام،ملا حمزه و...از ملاهای معروف روستا بوده اند.مرحوم قربانعلی نظری از جمله کسانی بوده اند که در روستاهای بخش دیلمان به مکتب داری مشغول بوده اند.اولین مدرسه روستا در دهه ی چهل در روستا دایر شده است.در همان سال ها حمام عمومی و آب لوله کشی عمومی راه اندازی شده است.در هر کوچه ای شیر آبی و جایگاهی درست شده بود که مردم از آن جا آب برمی داشتند.متاسفانه هم اکنون روستای خرمکوه بعد از آسیب دیدگی زلزله ی 69 فاقذ آب لوله کشی بهداشتی می باشد

روستا در اقوال تاریخی و نگاه ریش سفیدان
در گفتگو با برخی گذشتگان ،بعضی اقوامی که در روستا زندگی می کنند از مناطق دیگری به روستا مهاجرت کرده اند،به طور مثال عده ای از روستای کوه پس دیلمان یا عده ای از لا هیجان و عده ای دیگر از اقوام ترک می باشند.برخی از این اقوام هنوز با خویشاوندان خود در آن نواحی ارتباط دارند. اما نکته مهم تر این است که در جای جای روستا،زمین های متعلق به روستا و باغات و ییلاقات قبوری یافت شده که جای قبور حفاری شده در این مناطق به چشم می خورد.این مطلب نشان دهنده زندگی در هزاران سال قبل در این روستاست.به گفته یکی از محققین در رشته باستان شناسی بعضی آثار به دوره ساسانی می رسد.                          نکته دیگری که قابل ذکر می باشد مقاومت روستاییان در مقابل تجاوز گری برخی همسایگان می باشد که نتیجه این مقاومت ها باعث احقاق حق روستاییان شده است.
تاریخ گیلان ،تاریخ عمارلو  و تاریخ روستاهای فاراب، پر از نشانه هاوآثاری است که حکایت گذشته این منطقه می باشد.در روستای خرمکوه،آثار باقی مانده از گذشته چندین مورد است که چند تا از آن ها عبارتند:

1- قلاع کوتی در قسمت شمال غربی روستا.نام این قلاع(قلعه ها)در کتاب 3 جلدی (کتاب گیلان-گیلان شناسی) ذکر شده است،متاسفانه این قلاع به طور کلی تخریب شده و فقط آثار دیوار چین در روی دو تپه روبروی هم قرار گرفته اند.

نظر آقای فلاحیان کارشناس ارشد باستان شناسی(آثار مورد نظر شما تحت عناوین قلعه کوتی بالا وپایین و گورستانهای تاریخی آنجا نظیر شمشا دیوار و... در جریان بررسی وشناسایی باستان شناختی سال 1382 به سرپرستی اینجانب مورد بررسی قرار گرفته و گزارش کامل آن در قالب مجلد  بررسی و شناسایی حوزه رودخانه شاهرود (عمارلو) در مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی گیلان (رشت) نگهداری می شود  و نکته دیگر اینکه این آثار در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است حالا چرا محافظت نمی شود؟ این مسئله به میزان محافظت سازمان میراث فرهنگی استان از آثار تاریخی مربوط است و شما بهتر است این مسئله را از میراث استان و یا پاسگاه های محل پیگیری فرمایید. آثار تاریخی روستای خرمکوه و یا خرپو نظیر همین قلعه کوتی به نظرم از آثار منحصر بفرد و دارای قابلیت فراوان برای کاوش باستان شناسی در کل منطقه عمارلو است)

 2- امامزاده طاهر(ع) :که در دامنه کوه هزار خال فرار گرفته و در سالیان گذشته زیارتگاه روستاهای خرمکوه ،یکنم و دیگر روستاها بوده است.

نظر آقای غلامی کفترودی کارشناس امور بقاع و گیلان شناس(بقعه امامزاده طاهر(ع) خرمکوه واقع در ارتفاع 400متری کوه هزارخال دارای بنایی با یک اتاق و ایوان به مسحت تقریبی 15 متر مربع با صندوق و دیوارهای نقاشی شده،مربوط به دوره قاجاریه بوده،که در حدود سال1335بر اثر سیلاب ویران شدو در آن سال تجدید بنا گردید و بنای اخیرالذکر نیز در زلزله سال خورشیدی ۱۳۶۹ به کلی تخریب شد و اکنون محل مرقد به وسیله اتاقکی سنگ و گل به ابعاد5/2 در5/2متر پوشیده شده است.)

3-اسیو روخونه(باقی مانده آسیاب آبی)که حدود 40 سال پیش مورد استفاده بوده است.

4- قبور مختلف،و گورستان های تاریخی
این گورستان ها در نقاط مختلف روستا و زمین های آن وجود داشته است که بیانگر این موضوع است که در زمانه های مختلف ،محل های ی از روستا ساکنانی داشته است.به طور نمونه در این زمین ها قبر و گورستان مشاهده می شود:حیدر چاکان،بیلیش،تخته راه، کاکل سر،کاکل پس (کاکُل: تپه های باستانی)،اسکلی چک و زمینهایی معروف به کرایه.

طبقه بندی: پیشینه و تاریخ روستای خُرّمکوه، 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: پیشینه، تاریخچه، گذشته خرمکوه، امامزاده طاهر(ع)، قلاع کوتی، قلعه، آسیاب آببی،  
نوشته شده در تاریخ 1387/10/21 توسط
 موقعیت جغرافیایی استان گیلان
استان گیلان با مساحت 14711 کیلومتر مربع در میان رشته کوههای البرز و تالش
در شمال ایران جای گرفته است. این استان به واحد جغرافیایی جنوب دریای خزر
تعلق دارد و با استان های اردبیل در غرب، مازندران در شرق ، زنجان در جنوب و
کشور استقلال یافته آذربایجان و دریای خزر در شمال هم مرز و همسایه است. رود
سفید تمشک که بین چابکسر و رامسر جاری است، آن را از استان مازندران جدا می کند.
بر اساس تقسیمات کشور سال 1375 ، این استان به مرکزیت رشت، 12 شهرستان، 35
شهر، 30 بخش، 99 دهستان و 2763 آبادی دارد . شهرستان های استان عبارتند از :
آستارا ،آستانه اشرفیه، بندر انزلی، رشت، رودبار، رودسر ، شفت ،صومعه سرا ،
طوالش ، فومن ،لاهیجان ولنگرود .       
 جمعیت
سرشمارى سال ۱۳۷۵ جمعیت استان گیلان را ۲،۲۴۱،۸۹۶ نفر تعیین نموده است.
این جمعیت به نسبت سال ۱۳۳۵، تقریباً دو برابر شده است.    
استان گیلان بعد از استان تهران پرتراکم‌ترین استان کشور است. پراکندگى جمعیت
 و امکان دست‌یابى به خدمات اولیه در گیلان، زندگى در نقاط روستایى به ویژه در
جلگهٔ مرکزى گیلان را که درآن آبادى‌ها به هم نزدیک‌تر هستند و در ارتباط به شهرها
قرار دارند، امکان پذیر نموده است. آمارگیرى سال ۱۳۶۵ نشان از آن دارد که در
هر ۵ کیلومتر مربع از مساحت استان گیلان، یک روستا وجود دارد.    
مهم‌ترین ویژگى چگونگى پراکندگى جمعیت در گیلان، کم جمعیت بودن نسبى
 شهرها و پرجمعیت بودن نسبى روستا، در مقایسه با کل کشور است.    
طبق آمارگیرى سال ۱۳۷۵ در استان گیلان، ۸۳/۴۶رصد از جمعیت استان در
شهرها و ۱۵/۵۳ درصد از جمعیت استان در نقاط روستایى سکونت داشته‌اند.
 شهر رشت با حدود ۳۷۰ هزار نفر پرجمعیت‌ترین و ماسوله با کمتر از هزار نفر
کم‌جمعیت‌ترین شهر استان بوده‌اند. همچنین از جمعیت ۶ ساله به بالاى استان
 ۱/۷۵ درصد باسواد و ۹/۲۴ درصد بى‌سواد بوده‌اند.


ادامه مطلب

طبقه بندی: جغرافیای طبیعی،سیاسی ..، 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: معرفی استان گیلان،  
نوشته شده در تاریخ 1387/10/21 توسط
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic