Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

 
 
 

نام رسمی روستا
نام قدیمی روستا" خره پو" می باشد،این نام در میان اهالی ،روستاهای هم جوار و مناطق دیگر از مدت ها رواج داشته است.اما از دهه ی 50 به بعد نام روستا به   "خُرّمکوه" تغییر کرده و در محاورات عمومی، مکاتبات رسمی و اداری مانند پرونده های تحصیلی ،نامه های اداری از بخشداری،فرمانداری،استانداری و حتی وزارت کشور با نام "خُرّمکوه" مکاتبه می شود.تنها دراداره ثبت احوال نام روستا به نام     "خره پو"نوشته می شود و بر این اساس پسوند برخی  اهالی به خره پویی می باشد.البته درخواست برای تغییر نام روستا و اعمال آن در اداره ثبت احوال به استانداری ارسال شده و در حال پیگیری می باشد.
نام عرفی روستا
همان طور که در یاد داشت های قبلی اشاره شدنامی که اکنون برای روستا به کار برده می شود و در بین مردم پذیرفته شده و از 40 سال اخیر رواج پیدا کرده است نام    "خُرّمکوه" می باشد.

وجه تسمیه خره پو:گاهی دیده می شود که بعضی افراد ناآگاهانه از گفتن نام خره پو خودداری می کنند،اما جالب است بدانید نام خره پو ریشه در ادبیات دیرین این مرز و بوم دارد.

خره در  فارسی پهلوی به معنای پر،زیاد ، فراوان و زیاد بودن می باشد.پو  یا پود که اولی مخفف است ، به معنی نخ یا پشم بافته شده می باشد و ترکیب این دوکلمه یعنی پیشوندخره+پو اسم برای مکان و به معنی جایی است که پو(نخ و پشم ریسیده شده) زیادیافت می شود. وقتی به علت این نامگذاری دقت می کنیم متوجه می شویم که در این منطقه دامداری زیاد بوده  تا جایی که هنوز در منزل روستاییا ابزار پشم ریسی مثل دوک و شانه مخصوص ریسنگی یافت می شود.

وجه تسمیه"خُرّمکوه"
درسمت غربی روستا  کوهی به نام هزارخال قرار دارد ،در دامنه این کوه به علت وجود بقعه متبرک امامزاده طاهر(س)  واعتقادات مردم ،وقطع ننمودن درختان و بوته های اطراف امامزاده این کوه به جنگلی با درختان عظیم الجثه می ماند .شاید علّت نامگذاری روستا به "خُرّمکوه" همین سرسبزی و خُرّمی این کوه بوده است.

محدوده ی روستای خرمکوه:محدوده ی روستای خرمکوه همان مکان های مسکونی روستا می باشد ولی زمینها و مزاتع خرمکوه منتهی می شود: در جنوب به کرنه،در شرق به جاده روستای ویه و زمی تهای دیم مندشتان،در شمال به خلشکوه،بیلیش،پوسرا و چراکوه،در غرب به کوه های میل سنگ و هزارخال می باشد.

برای دیدن تصویر بزرگ روی تصویر کلیک کنید

محدوده ی روستای خرمکوه:

محدوده زمین های کشاورزی و مراتع روستای خُرّمکوه:

جیر کرنه-کرنه-زمین های کاکول پس،زمین های محدوده ی راه ویه-تتل-مندشتان
-الا وردیگار- مرز ویه کولامان--حیدر چاکان- خولشکوه خرمکوه هم مرز با خولشکوه -
 چراکوه-پوسرا-لابلا- اسمعیل بور روخونه-دودره-دره اوطرف-اسیو روخونه

طبقه بندی: جغرافیای طبیعی،سیاسی ..، 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: وجه تسمیه و محدوده ی روستای خرمکوه، وجه تسمیه، نام روستای خرمکوه، محدوده زمین های کشاورزی و مراتع روستای خُرّمکوه:،  
نوشته شده در تاریخ 1387/10/22 توسط
نظرات: vieh.blogfa.com باسلام.من خودم بچه ی ویه ام.من و تعدادی از دوستانم كه یكی از آْنها هم محلی شماست قصدداریم سایت بزرگی رادرباره ی عمارلو بسازیم .لطفا اگر عكسی دراین باره دارید برای ما بر به ایمیل ذكر شده بفرستید.
ارسال شده در 1388/02/7 22:53

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic