Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

 
 
 

 اردوهای جهادی و جهاد اقتصادی

 

«من این سال را «سال جهاد اقتصادی» نامگذاری میكنم و از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند. حركت طبیعی كافی نیست؛ باید در این میدان، حركت جهشی و مجاهدانه داشته باشیم.»

 

بیکاری، فقر و رکود اقتصادی یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران خصوصاً در نواحی روستایی می باشد. آنچه در کشورهای توسعه یافته مشاهده می شود، تأثیر بسزای مشاغل کوچک و نیز کارآفرینی مؤثر در افزایش فرصت های شغلی و نیز پویایی اقتصاد این کشورها می باشد.

توسعه روستایی به عنوان یکی از ارکان اساسی توسعه کشور مطرح است. بیکاری، درآمد پایین، سطح پایین کیفیت زندگی و عدم وجود زیر ساخت های مناسب از عوامل اصلی مهاجرت از روستاها می باشد که این مهاجرت علاوه بر تأثیرات منفی فرهنگی و اجتماعی، پیامدهای منفی اقتصادی در سطوح خرد و کلان را نیز به همراه دارد.

کارآفرینی در روستا و خودکفا ساختن روستائیان علاوه بر بهبود کیفیت زندگی اهالی روستا و افزایش درآمد آنان می تواند یکی از کلیدی ترین راه حل ها در ریشه کنی بیکاری و رکود اقتصادی مناطق روستایی و کاهش سرعت جریان مهاجرت  باشد.

 

یکی از مسائلی که کارآفرینی در روستا را با مشکل مواجه کرده است فقدان سازمان های حمایت کننده و عدم پیگیری مطالبات و نیازمندی های روستائیان در مراحل تکمیلی می باشد که بسیج به عنوان متولی اردوهای جهادی می تواند علاوه بر کارآفرینی روستایی، این خلأ اساسی را نیز پر کند.

 

 

اما با توجه به پتانسیل های موجود در روستا، کارآفرینی در محورهای زیر امکان پذیر است:

ارتقای کشاورزی و دامپروری:از آنجا که شغل اصلی روستائیان کشاورزی و دامپروری می باشد. با آموزش اصول و شیوه های نوین آبیاری، کاشت، داشت و برداشت و نیز دامداری و دامپروری و کمک به روستائیان جهت کاربست این اصول، می توان کمیت و کیفیت محصولات تولیدی روستا را افزایش داد. در این راستا می توان از فعالیت های گروه های ترویج جهاد کشاورزی در اردوهای جهادی بهره برد. کمک به روستائیان جهت فروش مازاد محصولات از طریق ایجاد بازارهای فروش در شهر نیز از دیگر فعالیت هایی است که از طریق اردوهای جهادی امکان پذیر است.

 

 

(زنبور داری یکی از عرصه های مناسب و دارای بازده فعالبت های روستاییان است)

 

گسترش صنایع دستی: علاوه بر این که اشتغال به تولید صنایع دستی نیاز به فناوری بالا یا دانش خاص ندارد، مواد اولیه تولید آن در روستاها به وفور یافت می شود و نیاز به سرمایه گذاری چندانی ندارد، بنابراین ارزش افزوده بالایی می تواند داشته باشد. از طرف دیگر با توانمندسازی زنان و دختران روستا در بخش صنایع دستی می تواند زمینه های درآمدزایی برای آنان که نیمی از جمعیت روستا را تشکیل می دهند را فراهم کند. در نتیجه آموزش صنایع دستی متکی بر مواد اولیه موجود در روستا و نیز ایجاد بازار فروش برای تولیدات آن می تواند یکی از فعالیت های اردوهای جهادی باشد.

توسعه مشاغل فرعی و آموزش های فنی و حرفه ای: با ایجاد مشاغل فرعی از طریق ارائه آموزش های فنی و حرفه ای همچون تعمیر ماشین آلات کشاورزی، برق و الکترونیک و ... می توان زمینه خودکفایی روستائیان در رفع احتیاجات اولیه ی مشاغل اصلی را فراهم آورد.

ترویج گردشگری روستایی: یکی از بخش های اساسی توریسم و گردشگری، اکوتوریسم یا طبیعت گردی می باشد. طبیعت بکر و زیبا و بعضاً منحصر به فرد روستاهای ایران از پتانسیل بسیار بالایی جهت ترویج گردشگری برخوردار می باشد که علاوه بر تأثیر بر اقتصاد کلان کشور می تواند از طریق فروش صنایع دستی روستا و نیز مازاد محصولات روستائیان، در افزایش درآمد آنان نیز مؤثر افتد. شناساندن پتانسیل های گردشگری روستایی و نیز پیگیری جهت ایجاد تسهیلات لازم در روستاها توسط سازمان های مرتبط می تواند از طریق اروهای جهادی صورت گیرد.

 

 

(جاذبه های طبیعی و زیبای مناطق روستایی به همراه آب و هوای پاکیزه و روح نواز یکی از استعداد های مناطق روستایی است)

 

تشکیل تعاونی های روستایی:از جمله اهداف تشکیل تعاونی‌ها روستایی تجمیع سرمایه‌ها، تامین نهادهای مشترک کشاورزی به صورت عمده و استفاده از تخفیف در خرید آن و هماهنگی و هم افزایی در بازار یابی و فروش محصولات کشاورزی می باشد به طوری که بیشترین سود به کشاورزان که زحمت اصلی تولید محصول را برعهده دارند برسد. در نتیجه ایجاد تعاونی های روستایی در روستاهایی که فاقد تعاونی می باشند و نیز تقویت این تعاونی ها می تواند از طریق متولیان برگزاری ارودهای جهادی انجام شود.

ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و روستایی: کمک به دولت در ایجاد صنایع کوچک کشاورزی و صنایع تبدیلی که نقش بسیاری در اشتغال و معکوس کردن جریان مهاجرت دارد، از طریق شناسایی پتانسیل های صنعتی روستا و مکان یابی استقرار صنعت و ... از دیگر فعالیت هایی است که از طریق اردوهای جهادی امکان پذیر می باشد.

علاوه بر کارآفرینی در روستا، بررسی دقیق طرح های هادی روستایی قبل از اعزام و برنامه ریزی و تلاش برای تحقق اینگونه طرح ها می تواند جهت توسعه روستایی، کمک شایانی به دولت نماید.

نکته پایانی

تبیین صریح جهاد اقتصادی و منویات مقام معظم رهبری به واسطه حضور تیم های جهاد اقتصادی : با توجه به بیانات معظم له  راجع به جهاد اقتصادی و با توجه به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ، در اردوهای امسال می باید تمركز ویژه ای بر روی این مورد انجام شود. برای این امر می توان با تشکیل یك تیم كاری تحت عنوان تیم اقتصادی در هر منطقه با دستور كار  بررسی ، آمار گیری ، نظر سنجی ، نیاز سنجی و تهیه چشم انداز اقتصادی برای روستاهای محل فعالیت پس از اجرای طرح هدفمند كردن یارانه ها به دستاورد های شایانی دست یابیم.

این كار هم سطح توانایی عملی دانشجویان جهادگر را بالا برده و هم باعث ارتقای علمی و درك از نزدیك واقعیات جامه برای آنان خواهد بود. به علاوه اثر گذار برای دولت و مجلس و سایر نهاد های اقتصادی برای ارزیابی و تصمیم گیری های بعدی است و موجب كاهش هزینه ای است كه مثلا می بایست برای ارزیابی آن منطقه انجام می شد . در ضمن می تواند حداقل بار روانی را از  دوش مردم منطقه كم كرده و نحوه صحیح همراهی با این طرح را به آنان آموزش دهد. و درنهایت یك شمای نسبتا دقیق را به جهادگران خواهد داد تا به لزوم اجرای این طرح و نامگذاری امسال بویژه برای دهك های پایین پی ببرند.
علاوه بر این با پیگیری این موضوع می توانیم به دو وظیفه دیگری كه مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (حفظه الله ) در فرمایشات در جوار حرم رضوی به آن اشاره فرمودند یعنی تبیین اهمیت بیش از پیش رشد اقتصادی در كنار سایر بخشها و نیز تشریح اهمیت كارآفرینی و نیز بهینه سازی بهره وری در همه بخشها علی الخصوص پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را در حد توان در این محل ها به واسطه تیم های جهاد اقتصادی اجرایی كرد.

طبقه بندی: کلیات روستاشناسی،  عمومی، 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: اردوهای جهادی و جهاد اقتصادی،  
نوشته شده در تاریخ 1390/01/7 توسط
نظرات:
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات