Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

 
 
 

بزمجه(چوچار) 

نام فارسی : بزمجه/بزمک/بزدوش/بزغاله مار (در زبان محلی روستای خرمکوه چوچار گفته می شود)محل عکس رودخانه تویلا رود
نام انگلیسی : desert monitor
نام لاتین ( اسم علمی ) : varanus griseus
خانواده : بزمجه ها (varanidae)
جمعیت : نامعلوم

پراکنش : در شمال آفریقا,آسیای میانه و جنوب غربی آسیا پراکنده است.در ایران در مناطق مرکزی و شرق کشور و همچنین دشت های جنوب غربی کشور و غرب زاگرس پراکنده است .
زیستگاه : در دشت های بیابانی یا نیمه بیابانی با خاک های ماسه ای یا رسی ,همچنین در مناطق تپه ماهوری و دامنه کوه ها زندگی میکند.
اندازه :طول این جانور اغلب به یک متر می رسد و تا 1.75 متر هم دیده شده است . نوک پوزه تا انتهای دم آن حداکثر 1.5 متر است .

رژیم غذایی : از پستانداران کوچک , خزندگان , عقرب ها , پرندگان , تخم پرندگان , حشره های بزرگ و وزغ ها تغذیه می کند. گاهی لاشه خواری نیبز می کند .
زادآوری : بزمجه ماده در فصل بهار تخم می گذارد و لقاح آن داخلی است .
وضعیت خفاظتی : این گونه در ایران به دلیل تخریب زیستگاه به حفاظت نیاز دارد .
بزمجه ها :
بزمجه ها بزرگترین سوسمارهای جهان هستند . در حقیقت بزرگترین سوسمار دنیا که به اژدهای کومودو معروف است در این خانواده جای دارد . در ایران نیز این سوسمار ها بزرگترین سوسمار ها هستند . به دلیل رژیم لاشه خواری , باکتری های خاصی در دهان برخی از آن ها زندگی می کنند که در صورتی که انسانی را گاز بگیرند , محل گازگرفتگی عفونت میکند که این عفونت ها به زخم های دردناک و چرکی تبدیل می شوند و در مواردی که زخم را درمان نکنند حتی ممکن است سبب مرگ شود .
شایان ذکر است که زبان این حیوان دوشاخه است که شبیه زبان مارها است .
بزمجه ها : مارمولک های بدنام :
اغلب مردم با شنیدن کلمه ی بزمجه حالت بدی در خود حس می کنند و حتی آن را بروز می دهند . در مورد این جانوران عقاید گوناگونی وجود دارد که حاکی از ترس و وحشتی است که بیشتر به سبب ظاهر و حتی نوع زندگی و رفتار این مارمولک هاست .
در جنوب غربی ایران مردم تصور می کنند که این مارمولک ها سمی هستند و البته این همان تصور اشتباهی است که در مورد سایر مارمولک های ایران نیز وجود دارد . همچنین در این مناطق بر این باورند که بزمجه هابا چسبیدن به سینه ی بزها شیر بزها را می دوشند و باعث خشک شدن شیر آنها و یا تلف شدن بزها می شوتد .
نقش بزمجه ها در طبیعت :
بزمجه ها از حشرات , جوجه های پرندگان , مارمولک ها , تخم لاک پشت ها و پرندگان حتی لاک پشت های 1-2 ساله , خرگوش , قورباغه , عقرب و مار , جوندگان کوچکی مثل موش و حتی ماهی ها تغذیه می کنند و با این کار در حفظ تعادل جمعیت این حیوانات در طبیعت نقش دارند . برخی بزمجه ها با خوردن لاشه ها و زباله ها به پاکسازی محیط زیست کمک می کنند .
طبقه بندی: جغرافیای طبیعی،سیاسی ..، 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: بزمجه، چوچار، در روستای خرمکوه، بخش عمارلو، شهرستان رودبار، استان گیلان،  
نوشته شده در تاریخ 1389/07/15 توسط
نظرات:
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات